DIS: Η Megaplast είναι digital ready με την DIS
Η Megaplast είναι digital ready με την DIS και τα Microsoft Dynamics 365 Finance & Supply Chain Management και Dynamics 365 Sales
Η Megaplast, καινοτόμος βιομηχανία και ηγέτης στην παραγωγή υλικών εύκαμπτης συσκευασίας με διεθνή παρουσία σε Ιταλία, Ισπανία, Ηνωμένο Βασίλειο, Γαλλία, Γερμανία και ΗΠΑ και με 26 έτη συνεχούς επιτυχημένης πορείας στην αγορά των διάτρητων και ενισχυμένων εκτατών μεμβρανών (stretch film) για τη συσκευασία παλετών, επέλεξε την εταιρία DIS για την υλοποίηση της πλατφόρμας Microsoft Dynamics 365 Finance & Supply Chain Management και Microsoft Dynamics 365 Sales για τον ψηφιακό μετασχηματισμό της.
Το έργο αφορούσε την μετάβαση από ένα περιβάλλον διαφόρων συστημάτων, στον εξορθολογισμό, τη βελτιστοποίηση, την ενοποίηση και τη ψηφιοποίηση των εταιρικών διαδικασιών σε ένα ενιαίο περιβάλλον στο cloud της Microsoft. H DIS αξιοποίησε όλο το εύρος της πλατφόρμας και διασφάλισε τον άριστο αρχιτεκτονικό σχεδιασμό της λύσης για λογαριασμό της Megaplast.
Τα συστήματα που υλοποιήθηκαν σε διάστημα 8 μηνών, απευθύνονται σε πάνω από 80 χρήστες της εταιρείας και περιλαμβάνουν διαδικασίες Finance, Supply Chain Management, Logistics-WMS, Procurement, Master Planning, Plant maintenance και Project management. Το ERP είναι σε παραγωγική λειτουργία σε Ελλάδα, Ισπανία, Αγγλία και το 2023 θα πάει live σε Γερμανία και Ιταλία. Το CRM λειτουργεί στην Γερμανία, Αγγλία, Ισπανία, Ιταλία, Γαλλία και ΗΠΑ.
H DIS, είναι ο μοναδικός System Integrator της Microsoft που έχει πιστοποιηθεί για τα Business Applications στην Ελλάδα και κατέχει έως και σήμερα το υψηλότερο score εξειδίκευσης (designation) σε Κεντρική & Ανατολική Ευρώπη.
Η DIS, βραβευμένη ως Cloud Provider of the Year 2021 & 2022, έχει υλοποιήσει επιτυχώς μέχρι σήμερα, 50 ERP έργα με τα Dynamics 365 Finance & Supply Chain Management και 30 Dynamics 365 CRM & Dynamics 365 HR σε κορυφαίες επιχειρήσεις. Οι οργανισμοί αυτοί επένδυσαν στην DIS και στο Microsoft Business Cloud, με περισσότερους από 8.000 χρήστες τους να απολαμβάνουν τα πλεονεκτήματα της επιχειρηματικής πλατφόρμας.
Ο κ. Παναγιώτης Κυριακόπουλος, Πρόεδρος και CEO της DIS, δήλωσε:
«Ευχαριστώ θερμά την Megaplast, μια εταιρεία με ισχυρή παρουσία σε χώρες της Ευρώπης και τις Η.Π.Α. που μας εμπιστεύτηκε για τον ψηφιακό επιχειρησιακό μετασχηματισμό της. Έχοντας υλοποιήσει περισσότερα από 80 Microsoft Dynamics 365 έργα μέχρι σήμερα, είμαστε πραγματικά υπερήφανοι που στηρίζουμε τους οργανισμούς απέναντι σε κάθε μελλοντική πρόκληση, συμβάλλοντας δυναμικά στη διατήρηση της βιωσιμότητας και περαιτέρω ανάπτυξή τους. Θερμά συγχαρητήρια στην ομάδα μας για τη διαρκή εξέλιξη και εξειδίκευσή της.»
Ο κ. Χάρης Καββαδίας, CΕΟ της Megaplast, ανέφερε σχετικά:
«Επιλέξαμε την DIS και το Microsoft Dynamics 365 (cloud ERP & CRM) για τον ψηφιακό επιχειρησιακό μετασχηματισμό της Megaplast, αυτή η απόφαση μας φέρνει ένα βήμα πιο κοντά σ’ ένα καλύτερο και βιώσιμο μέλλον προσφέροντας καινοτόμα προϊόντα υψηλής ποιότητας, χρηστικότητας και υπηρεσίες στους πελάτες μας. Θα θέλαμε με τη σειρά μας, να ευχαριστήσουμε την ομάδα της DIS, για την εμπειρία, την συνεργασία και την τεχνογνωσία που πρόσφερε για την υλοποίηση του έργου αυτού.»
Ο κ. Αλμπέρτος Μπουρλάς, Commercial Partners Director της Microsoft για Ελλάδα, Μάλτα και Κύπρο δήλωσε σχετικά:
«Χαιρόμαστε ιδιαιτέρως που μια εταιρία από τον κλάδο της βιομηχανίας, όπως η Megaplast υιοθετεί μέσω της DIS, τις επιχειρηματικές εφαρμογές της πλατφόρμας Dynamics 365, για τον επιχειρησιακό μετασχηματισμό και εκσυγχρονισμό των διαδικασιών της. Αξιοποιώντας τις δυνατότητες των Dynamics 365 Finance Supply Chain Management και Dynamics 365 Sales, με τη βοήθεια της DIS, η Megaplast ωφελείται συνολικά, προσφέροντας στους εργαζομένους της μια σύγχρονη πλατφόρμα συνεργασίας με σκοπό τη βελτιστοποίηση της αποδοτικότητας, τoν αυτοματισμό των διαδικασιών και την ενιαία διαχείριση των δεδομένων».