Πουκαμισάς Α.Ε.: Robotics Festival 2023 by Frontistiria Poukamisas – Όταν η επιστήμη γίνεται παιχνίδι στα χέρια των παιδιών!»
Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 17 Ιουνίου 2023 το Robotics Festival 2023. Περισσότεροι από 160 μαθητές σε 40 ομάδες, από τα Κέντρα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του Ομίλου στην Αττική αλλά και κάποια της Περιφέρειας, συμμετείχαν με ευρηματικές κατασκευές που ενθουσίασαν Γονείς και Καθηγητές.
Το Robotics Festival αποτελεί μια ετήσια πανηγυρική γιορτή με τη λήξη της χειμερινής περιόδου στην οποία τα παιδιά των Εργαστηρίων Πουκαμισάς παρουσιάζουν τις κατασκευές τους. Όλοι οι μαθητές βραβεύτηκαν και ανανέωσαν το ραντεβού τους για την επόμενη χρονιά με ακόμη πιο ευφάνταστες κατασκευές.
Η Εκπαιδευτική Ρομποτική Πουκαμισάς είναι ένα μαθησιακό περιβάλλον που στόχο του έχει να καλλιεργήσει τη δημιουργική ευφυΐα των παιδιών και να προκαλέσει το ενδιαφέρον τους στα επιστημονικά πεδία του STEM (Science = Επιστήμη, Technology = Τεχνολογία, Engineering = Mηχανική, Mathematics = Μαθηματικά).
Στην Εκπαιδευτική Ρομποτική Πουκαμισάς οι μαθητές αποκτούν πολυεπίπεδη μαθησιακή οργάνωση, εξοικειώνονται με τις νέες τεχνολογίες, μαθαίνουν να επιλύουν προβλήματα με αποτελεσματικό τρόπο, μαθαίνουν να συνεργάζονται και να πετυχαίνουν τους στόχους τους.
Ένας από τους βασικούς στόχους του Εκπαιδευτικού μας Ομίλου είναι να εφοδιάσουμε τους μαθητές με γνώσεις και ικανότητες χρήσιμες τόσο στο σχολείο τους όσο και στη ζωή τους.