Βιομηχανία: θετικές προοπτικές, παρά τις προκλήσεις
Τοποθέτηση κ. Δημήτρη Παπαλεξόπουλου, Προέδρου του ΔΣ του ΣΕΒ, στη Real News
Η ελληνική βιομηχανία βρίσκεται σε τροχιά ανάπτυξης. Το πιστοποιούν οι δείκτες των τελευταίων ετών, αλλά και το αυξανόμενο αποτύπωμα της βιομηχανίας στις επενδύσεις, τις εξαγωγές και τις θέσεις εργασίας. Η βελτίωση είναι, σε ορισμένες περιπτώσεις εντυπωσιακή. Είναι όμως διατηρήσιμη μεσοπρόθεσμα; Με μια λέξη: ναι. Αλλά ο δρόμος είναι ανηφορικός.
Το ύψος και η έλλειψη προβλεψιμότητας των τιμών ενέργειας συνεπάγονται υπαρξιακούς κινδύνους για τις ενεργοβόρες επιχειρήσεις όλων των κλάδων. Η νέα ύφεση στην Ευρώπη φρενάρει τις εξαγωγές. Η εθνική μας υστέρηση σε καινοτομία, και ψηφιακό μετασχηματισμό ενέχει κινδύνους. Οι γεωπολιτικές συνθήκες δεν εμπνέουν σιγουριά.
Παρ’ολα αυτά, η βιομηχανία μπορεί να αυξήσει ακόμα περισσότερο τη συνεισφορά της στο ΑΕΠ. Από το 10% όπου ήταν πρόσφατα, στο 15% μέχρι το 2030. Δημιουργώντας παράλληλα ακόμα περισσότερες καλοπληρωμένες θέσεις εργασίας, βελτιώνοντας το εμπορικό ισοζύγιο, και επενδύοντας στους ανθρώπους και στην τεχνολογία.
Σε αυτή την κατεύθυνση υποστηρικτικά λειτουργούν, η αναπτυξιακή ορμή της οικονομίας, η βελτίωση της εικόνας της χώρας μας διεθνώς, η πράσινη μετάβαση, η διαθεσιμότητα χρηματοδοτικών πόρων, οι μεταρρυθμίσεις που συνεχίζονται.
Περιθώρια εφησυχασμού όμως, δεν υπάρχουν. Οι τεχνολογικές εξελίξεις καλπάζουν, οι ανταγωνιστές μας επενδύουν και αυτοί μαζικά, δε μένουν στάσιμοι. Χρειάζεται να επιταχύνουμε τη βελτίωση της ανταγωνιστικότητας. Όμως, δεν υπάρχει αμφιβολία ότι, παρά τις δυσκολίες, κινούμαστε προς τη σωστή κατεύθυνση.