Δηλώσεις του Προέδρου του ΣΕΒ κ. Οδυσσέα Κυριακόπουλου στον ΑΘΗΝΑ 9.84, 20/4/2005
«Το θέμα της απελευθέρωσης της αγοράς αφορά τους πάντες και βεβαίως και τη χώρα μας. Πρέπει να βρούμε μια ισορροπία, όπου το κόστος εργασίας ανά μονάδα προϊόντος να είναι ανταγωνιστικό και, από την άλλη μεριά, να έχουμε καλά αμειβόμενους εργαζόμενους», δήλωσε, μιλώντας στον ΑΘΗΝΑ 9.84 και τον Γιάννη Λοβέρδο, ο πρόεδρος του ΣΕΒ ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ.
Και πρόσθεσε: «Ο χρόνος είναι πιεστικός και, δυστυχώς, αντί να συγκλίνουμε με την υπόλοιπη Ευρώπη, μάλλον η απόσταση μεγαλώνει. Είναι καιρός τώρα να πάρουμε τα αναγκαία μέτρα, για να δούμε κάποια στιγμή και κάποια αποτελέσματα. Το οικονομικό κλίμα δεν είναι καλό. Υπάρχει μεγάλη ανασφάλεια και αβεβαιότητα για το μέλλον, βλέπουμε μια δυσκολία, ιδίως στα θέματα της ρευστότητας, αυτό μετακυλύεται μέσα στην αγορά και έχουμε μια έξαρση και στις επιταγές, οι οποίες διαμαρτύρονται και φοβάμαι πολύ ότι θα δούμε και αρκετές χρεοκοπίες το επόμενο διάστημα»