Δελτίο Τύπου: Ο ΣΕΒ διαμορφώνει πλαίσιο μακροπρόθεσμης συνεργασίας μεταξύ των επιχειρηματικών κοινοτήτων Ελλάδας και Ινδίας, 12/2/2007
Με την υπογραφή του Πρωτοκόλλου Συνεργασίας με τη Συνομοσπονδία Βιομηχανιών Ινδίας, την περασμένη Παρασκευή (9.2.2007), στο Νέο Δελχί, στο πλαίσιο της επιχειρηματικής αποστολής που συνόδευσε στην επίσημη επίσκεψή του τον κ. Υπουργό Οικονομίας και Οικονομικών κ. Γιώργο Αλογοσκούφη, ο ΣΕΒ έθεσε το πλαίσιο για μακροπρόθεσμη συνεργασία των επιχειρηματικών κοινοτήτων Ελλάδας και Ινδίας. Κίνητρο για τη θεσμοθέτηση αυτής της συνεργασίας αποτελεί ο υψηλός ρυθμός ανάπτυξης της Ινδίας, η πρόοδος στον τεχνολογικό τομέα, το τεράστιο μέγεθος της αγοράς, καθώς και η χαμηλή εξαγωγική επίδοση της χώρας μας και οι περιορισμένες επενδυτικές πρωτοβουλίες.
Υπογράφοντας τη συμφωνία, ο Γενικός Γραμματέας και Επικεφαλής της Διεθνούς Δράσης του ΣΕΒ κ. Θανάσης Λαβίδας έθεσε ως στόχους αφενός τη δημιουργία δικτύου έγκυρης και ουσιώδους πληροφόρησης για την πληθώρα ευκαιριών που παρουσιάζει η ινδική αγορά και αφετέρου τον εντοπισμό -με τη συμβολή του ινδικού φορέα- δυναμικών και αξιόπιστων Ινδών συνεταίρων, με τους οποίους οι ελληνικές εταιρίες μπορούν να προχωρήσουν σε κοινές δραστηριότητες. Πρότεινε, επίσης, τη συγκρότηση Ελληνο-Ινδικού Επιχειρηματικού Συμβουλίου με τη συμμετοχή ηγετικών επιχειρηματικών παραγόντων, οι οποίοι με τη γνώση και τα επιχειρηματικά τους σχέδια επέκτασης θα φέρουν πιο κοντά τις δύο χώρες στον οικονομικό τομέα.
Με την αναχώρηση των επιχειρηματιών από την Ινδία, προγραμματίζονται ήδη τα επόμενα βήματα. Στο προσεχές διάστημα, ο ΣΕΒ θα υποδεχθεί ομάδα Ινδών επιχειρηματιών στην Αθήνα, ενώ θα οργανωθεί επιχειρηματική αποστολή στη Βομβάη, το επίκεντρο της ινδικής οικονομίας, όπου βρίσκονται εγκατεστημένες οι κυριότερες και τεχνολογικά προηγμένες επιχειρήσεις της χώρας.