Επιχειρηματική αποστολή στο Κίεβο και στην Οδησσό της Ουκρανίας, 10-14 Ιουνίου 2007
Ο Ελληνικός Οργανισμός Εξωτερικού Εμπορίου (ΟΠΕ), ο Σύνδεσμος Ελληνικών Βιομηχανιών (ΣΕΒ), ο Σύνδεσμος Εξαγωγέων Βορείου Ελλάδος και το Εμπορικό & Βιομηχανικό Επιμελητήριο Θεσσαλονίκης διοργανώνουν επιχειρηματική αποστολή στο Κίεβο και την Οδησσό της Ουκρανίας στις 10-14 Ιουνίου 2007. Στόχος της αποστολής είναι να αξιοποιηθούν οι επιχειρηματικές ευκαιρίες που παρουσιάζει σήμερα η ενδιαφέρουσα και με προοπτικές ανάπτυξης αγορά της Ουκρανίας, τόσο για εξαγωγές όσο και για κάθε άλλης μορφής συνεργασίες.
Η επιχειρηματική αυτή αποστολή επικεντρώνεται κυρίως στους παρακάτω τομείς:
-
Τρόφιμα νωπά ή καταψυγμένα
-
Κονσέρβες (λαχανικών, φρούτων, ψαριών και κρέατος)
-
Νερό και χυμοί φρούτων
-
Κρασιά-ποτά
-
Δομικά υλικά και εξοπλισμός (όλα τα βασικά είδη περιλαμβανομένων μαρμάρων και γρανίτη
-
Μονωτικά και στεγανωτικά υλικά
-
Χρώματα βαφής
-
Αλουμίνια – κουφώματα αλουμινίων
-
Ηλεκτρολογικός εξοπλισμός.
Με την πρωτοβουλία του ΟΠΕ και του ΣΕΒ σας παρέχεται η δυνατότητα:
-
ενημέρωσης για τον ανταγωνισμό και τις συνθήκες της αγοράς στην αγορά της Ουκρανίας
-
πραγματοποίησης προκαθορισμένων συναντήσεων με τοπικές επιχειρήσεις που μπορεί να είναι μελλοντικοί συνεργάτες. Αυτές θα οργανωθούν από εξειδικευμένη εταιρία που ασχολείται με το αντικείμενο στην τοπική αγορά, έτσι ώστε ο κάθε συμμετέχων να γνωρίζει εκ των προτέρων το πρόγραμμα και το είδος των συναντήσεων που θα έχει.
Παράλληλα, ο ΣΕΒ θα κινητοποιήσει τον ομόλογο φορέα με τον οποίο έχει υπογράψει Συμφωνία Συνεργασίας έτσι ώστε και αυτός από την πλευρά του να συμβάλει για την συμμετοχή αξιόλογων εταιριών μελών του.
Σημειώνουμε ότι η αποστολή αυτή δεν θα είναι ιδιαίτερα πολυπληθής έτσι ώστε να είναι εφικτή η οργάνωση ουσιαστικών συναντήσεων για τους συμμετέχοντες και να αξιοποιηθεί κατά το καλύτερο δυνατόν ο χρόνος.