Επιχειρηματική αποστολή στο Κάϊρο της Αιγύπτου, 6-9 Μαϊου 2007
Ο Ελληνικός Οργανισμός Εξωτερικού Εμπορίου (ΟΠΕ) και ο Σύνδεσμος Ελληνικών Βιομηχανιών (ΣΕΒ) διοργανώνουν επιχειρηματική αποστολή στο Κάϊρο της Αιγύπτου, στις 6-9 Μαϊου 2007. Στόχος της αποστολής είναι να αξιοποιηθούν οι επιχειρηματικές ευκαιρίες που παρουσιάζει σήμερα η πρόσφορη προς επενδύσεις αιγυπτιακή αγορά, τόσο για εξαγωγές όσο και για κάθε άλλης μορφής συνεργασίες.
Η επιχειρηματική αυτή αποστολή επικεντρώνεται κυρίως στους παρακάτω τομείς:
-
Τρόφιμα
-
Δομικά υλικά
-
Γεωργικά μηχανήματα
-
Χημικά προϊόντα
-
Ιατροφαρμακευτικού εξοπλισμού
-
Μηχανολογικού εξοπλισμού
Με την πρωτοβουλία του ΟΠΕ και του ΣΕΒ παρέχεται στις ελληνικές επιχειρήσεις η δυνατότητα:
-
ενημέρωσης για τον ανταγωνισμό και τις συνθήκες της αγοράς στην αγορά της Αιγύπτου
-
πραγματοποίησης προκαθορισμένων συναντήσεων με τοπικές επιχειρήσεις που μπορεί να είναι μελλοντικοί συνεργάτες. Αυτές θα οργανωθούν από εξειδικευμένη εταιρία που ασχολείται με το αντικείμενο στην τοπική αγορά, έτσι ώστε ο κάθε συμμετέχων να γνωρίζει εκ των προτέρων το πρόγραμμα και το είδος των συναντήσεων που θα έχει.
Παράλληλα, ο ΣΕΒ θα κινητοποιήσει τον ομόλογο φορέα με τον οποίο έχει υπογράψει Συμφωνητικό Συνεργασίας έτσι ώστε και από την πλευρά του να συμβάλει για την συμμετοχή αξιόλογων εταιριών μελών του.
Σημειώνεται ότι η αποστολή αυτή δεν θα είναι ιδιαίτερα πολυπληθής έτσι ώστε να είναι εφικτή η οργάνωση ουσιαστικών συναντήσεων για τους συμμετέχοντες και να αξιοποιηθεί κατά το καλύτερο δυνατόν ο χρόνος.