Ολοκληρώθηκε το πρώτο Βαρόμετρο του Παρατηρητηρίου Επιχειρηματικού Περιβάλλοντος του ΣΕΒ για την παρακολούθηση της ποιότητας των υπηρεσιών της Δημόσιας Διοίκησης προς τις επιχειρήσεις, 7/2/2014
Η έρευνα πραγματοποιήθηκε πανελλαδικά, από τις 28 Αυγούστου 2013 έως τις 4 Οκτωβρίου 2013, με έκφραση γνώμης από την επιχειρηματική κοινότητα μέσω συμπλήρωσης ηλεκτρονικού ερωτηματολογίου στην ειδική πλατφόρμα του Παρατηρητηρίου.
Το δείγμα της έρευνας επιλέχθηκε με τυχαία στρωματοποιημένη δειγματοληψία ανά: κλάδο δραστηριοποίησης, μέγεθος (αριθμό προσωπικού) και γεωγραφική περιοχή δραστηριοποίησης.
Μέσω του Βαρομέτρου μετρήθηκαν και παρουσιάζονται τα παρακάτω:
-
Δείκτης Συνολικής Ικανοποίησης απο την ποιότητα δημόσιων υπηρεσιών
-
Δείκτες Ποιότητας δημόσιων υπηρεσιών (Αξιοπιστία, Εξυπηρέτηση, Εμπιστοσύνη, Ενδιαφέρων, Υποδομές)
-
Δείκτης Διαφάνειας δημόσιων υπηρεσιών
-
Ιεράρχηση κύριων παραγοντων που επηρεάζουν την ποιότητα
Για να δείτε τα αποτελέσματα του Βαρόμετρου, πατήσετε εδώ.