Συνάντηση της Επιτροπής Εξωστρέφειας του ΣΕΒ με τον Υφυπουργό Οικονομίας κ. Στάθη Γιαννακίδη, 22/11/2018
Πρόταση για ενίσχυση δράσεων εξαγωγικού μάρκετινγκ μέσω ΕΣΠΑ και τη συνεργασία δημόσιου ιδιωτικού τομέα στο σχεδιασμό τους.
Παρουσιάστηκαν τα βασικά σημεία της έρευνας ΣΕΒ για τις εξαγωγές.
Mε την παρουσία του Υφυπουργού Οικονομίας και Ανάπτυξης κ. Στάθη Γιαννακίδη πραγματοποιήθηκε η συνεδρίαση της Επιτροπής Εξωστρέφειας του ΣΕΒ. Ειδικότερα, στη συνεδρίαση της Τρίτης 20 Νοεμβρίου 2018 συμμετείχαν επίσης από την πλευρά του Υπουργείου η Ειδική Γραμματέας ΕΤΠΑ & ΤΣ κ. Ευγενία Φωτονιάτα καθώς και επιχειρηματίες και υψηλόβαθμα στελέχη 24 εταιριών – μελών του ΣΕΒ. Ο Αντιπρόεδρος του ΣΕΒ κ. Κωνσταντίνος Μπίτσιος ευχαρίστησε τον Υφυπουργό για την εποικοδομητική ανταλλαγή απόψεων και πρότεινε να συμπεριληφθούν σε προγράμματα ΕΣΠΑ οι επιχειρηματικές αποστολές, οι προωθητικές ενέργειες σε σημεία πώλησης και οι ηλεκτρονικές δράσεις προβολής προϊόντων. Τόνισε, επίσης, την ανάγκη ανάπτυξης εξαγωγικών συνεργατικών σχημάτων (clusters), ως απάντηση στη δυσκολία που αντιμετωπίζουν κυρίως οι μικρές και μεσαίες επιχειρήσεις στο να εισέλθουν σε νέες αγορές του εξωτερικού. Επεσήμανε τέλος, τη σημασία της συνεργασίας ιδιωτικού και δημοσίου τομέα στο σχεδιασμό των προγραμμάτων ΕΣΠΑ για την εξωστρέφεια.
Ο Υφυπουργός Οικονομίας και Ανάπτυξης Στάθης Γιαννακίδης, αναφέρθηκε στο πλέγμα των τομέων της παραγωγικής δραστηριότητας, όπου δίνεται βαρύτητα προκειμένου να αξιοποιούνται τα ανταγωνιστικά πλεονεκτήματα της ελληνικής οικονομίας και να ενισχύεται η εξωστρέφεια. Παράλληλα, σημείωσε ότι σημαντικός παράγοντας για την ενίσχυση των εξαγωγικών επιχειρήσεων είναι η παραγωγική ικανότητα, η ποιότητα και οι συνέργειες αλλά, επίσης, η έρευνα και ανάπτυξη για τη δημιουργία νέων προϊόντων και το άνοιγμα καινούριων αγορών. Σε ότι αφορά στις προτάσεις του ΣΕΒ, ο Υφυπουργός σημείωσε ότι το Υπουργείο έχει, ήδη, επεξεργαστεί πολλές από αυτές και άμεσα θα ενημερώσει τον Σύνδεσμο.