O ΣΕΒ αποχαιρετά τον Τάκη Πολίτη, έναν εξαίρετο πολίτη
Ο Πρόεδρος και το Δ.Σ. του ΣΕΒ αποχαιρετούν με θλίψη τον οικονομολόγο Τάκη Πολίτη, επί σειρά ετών συνεργάτη και φίλο της διοίκησης και των στελεχών του Συνδέσμου.
Προσωπικότητα χαρισματική, αθόρυβος και ουσιώδης, ο Τάκης Πολίτης ασχολήθηκε σε βάθος με τη μελέτη της ελληνικής βιομηχανίας και της οικονομίας ευρύτερα. Διευθυντής του Γραφείου Τύπου του ΣΕΒ, δημιουργός και συγγραφέας του Δελτίου και άλλων εκδόσεων του ΣΕΒ, από 1/9/1989, ήταν εκείνος που κατέγραψε με το δικό του διεισδυτικό ύφος την εξέλιξη, τα δομικά προβλήματα αλλά και τις δυνατότητες της ελληνικής οικονομίας. Σε κρίσιμες περιόδους, αυξημένης χαλαρότητας και εφησυχασμού, εντόπισε τα κακώς κείμενα και τις παρενέργειες της οικονομικής πολιτικής και των αποφάσεων για την επιχειρηματικότητα, υπηρετώντας σταθερά την αρχή ότι «όσοι αξιολογούμε δημόσιες πολιτικές, οφείλουμε να είμαστε χρήσιμοι κι όχι ευχάριστοι».