Συνάντηση της Επιτροπής Εξωστρέφειας, 23/10/2019
Η χρηματοδότηση της εξαγωγικής δραστηριότητας είναι αναγκαία για την επιτάχυνση της παραγωγικής διαδικασίας. Η ενημέρωση των επιχειρήσεων και η δημιουργία προγραμμάτων στο ΕΣΠΑ εστιασμένων στις εξαγωγικές ανάγκες μπορεί να αποτελέσει σημαντική στήριξη στις επιχειρήσεις, ειδικά στις ανερχόμενες.
Σε αυτό το πλαίσιο, ο ΣΕΒ συγκάλεσε, στα γραφεία του, την Επιτροπή Εξωστρέφειας, την Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2019 στις 15.00, με την παρουσία της Ειδικής Γραμματέως Διαχείρισης Προγραμμάτων ΕΤΠΑ, ΤΣ & ΕΚΤ, κας Νίκης Δανδόλου. Η Επιτροπή Εξωστρέφειας του ΣΕΒ αποτελείται από επιχειρήσεις διαφόρων κλάδων και μεγεθών και κοινό χαρακτηριστικό τη μεγάλη συνεισφορά των εξαγωγών στον κύκλο εργασιών τους.
Στη συνάντηση συμμετείχαν οι εταιρίες: Hellenic Fine Oils, Unisystems, Neotex, Steelmet, Unipharma, Μύλοι Λούλη, SABO, ElvalHalcor, Παπαδοπούλου, Elea Creta, ΙΟΝ, Grantex, DP Pumps, Berling.