ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΧΑΡΤΟΥ
Η ιστορία
Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΧΑΡΤΟΥ ιδρύεται το 1964 στην Πάτρα από τον Γεώργιο Λαδόπουλο και το 1967 η εταιρεία μεταφέρει την έδρα της στη Βόρεια Ελλάδα, όπου και αναπτύσσεται. Το 1984 η ΜΕΛ υπάγεται στον Οργανισμό Ανασυγκρότησης Επιχειρήσεων, ενώ το 1998 ιδιωτικοποιείται.
Aπό το Μάρτιο του 2012 η ΜΕΛ είναι πλέον μέλος του ομίλου ΡΑΚ GROUP B.V., ο οποίος είναι και ο μοναδικός μέτοχος της.
Οι εγκαταστάσεις
Η εταιρεία στεγάζεται στο ΒΙ.ΠΑ.ΘΕ. στο πρώτο ιδιωτικό βιομηχανικό πάρκο στην Ελλάδα. Η εταιρεία σε αριθμούς: Στην ιδιόκτητη έκταση 230.000 τ.μ., σε εγκαταστάσεις επιφάνειας 50.000 τ.μ., απασχολούνται 192 εξειδικευμένοι εργαζόμενοι. Το μεγαλύτερο μέρος της παραγωγής 56% (120.000 τόνοι ετησίως) εξάγεται σε περισσότερες από 30 χώρες ενώ το υπόλοιπο 44% προορίζεται για την Ελληνική αγορά. Ο ετήσιος τζίρος για το 2016 ανέρχεται στα 50.200.000 €.
Η φιλοσοφία
Όραμα της ΜΕΛ είναι, με βάση τις αρχές της κυκλικής οικονομίας, η αξιοποίηση όλων των συντελεστών της εφοδιαστικής αλυσίδας, ώστε να επιτευχθεί η βιώσιμη ανάπτυξη.