![](https://www.sev.org.gr/wp-content/uploads/2020/10/Knauf_NewSite-304x216.png)
KNAUF Γυψοποιία Α.Β.Ε.Ε.
Η KNAUF Γυψοποιία Α.Β.Ε.Ε. ξεκίνησε τη βιομηχανική και εμπορική δραστηριότητά της στην Ελλάδα το 1991 με την παραγωγή γύψου και γυψοσανίδας στο υπερσύγχρονο εργοστάσιό της στην Αμφιλοχία. Σήμερα, ο όμιλος KNAUF διαθέτει συνολικά τρεις παραγωγικές μονάδες στην Ελλάδα με παραγωγή γυψοσανίδων, μεταλλικών προφίλ, κονιαμάτων, παστοειδών και εξαρτημάτων στην Αμφιλοχία, παραγωγή ετοιμόχρηστων υλικών φινιρίσματος στη Θεσσαλονίκη και τσιμεντοσανίδων στο Βόλο.
Η KNAUF παράγει και διαθέτει ολοκληρωμένα Συστήματα Ξηράς Δόμησης με γυψοσανίδες, μεταλλικά προφίλ, υλικά αρμολόγησης και επεξεργασίας επιφανειών, καθώς και τα απαραίτητα εργαλεία εφαρμογής. Επίσης προσφέρει Συστήματα Εξωτερικής τοιχοποιίαςAquapanel & Guardex, Συστήματα Έτοιμων Σοβάδων, Συστήματα Εξωτερικής Θερμομόνωσης Thermoprosopsis, Συστήματα Εσωτερικής Θερμομόνωσης InTherm καθώς και μία πλήρη σειρά προϊόντων που στοχεύουν σε όλο το φάσμα της οικοδομής.
Η KNAUF έχει εδραιώσει τη φιλοσοφία της Ξηράς Δόμησης στις κατασκευές, η οποία σήμερα δίνει αποτελεσματικές και λειτουργικές λύσεις στην κατασκευή νέων αλλά και στην ανακαίνιση υφιστάμενων κτιρίων όπου η συμβατική δόμηση αδυνατεί να ανταποκριθεί.
Οι βιομηχανικές αυτές δραστηριότητες της KNAUF Γυψοποιία Α.Β.Ε.Ε. υλοποιούνται πάντοτε στα πλαίσια ενός εταιρικού συναισθήματος υψηλής ευθύνης προς τον άνθρωπο και το περιβάλλον.