Η επόμενη μέρα – Άρθρο κ. Μιχάλη Μασουράκη, Επικεφαλής Οικονομολόγου του ΣΕΒ, στον Φιλελεύθερο, 21/3/2020
Η επόμενη μέρα δεν μπορεί παρά να αφορά την περίοδο μέχρι σε πρώτη φάση να προσαρμοστεί η οικονομία σε μια λειτουργία μειωμένης αποδοτικότητας όσο απαιτούνται μέτρα προστασίας για την αποφυγή διάδοσης του κο ρωνοϊού και σε δεύτερη φάση να εκλείψει ο κίνδυνος μόλυνσης από τον κορωνοϊό και να βρεθεί τρόπος ίασης μέσω χρήσης εμβολίων και φαρμάκων αντιστοίχως.
Με αυτά τα δεδομένα πιθανολογείται ότι η πρώτη περίοδος μπορεί να διαρκέσει περίπου 3-4 μήνες και η δεύτερη περί τον 1 χρόνο χωρίς να γνωρίζει κανείς με βεβαιότητα τι πρόκειται να συμβεί Η απώλεια παραγωγής και εισοδημάτων θα είναι εντονότερη μέχρι το τέλος της πρώτης φάσης και θα αρχίσει να αποκλιμακώνεται από εκεί και πέρα μέχρι να επανέλθει η κανονικότητα στο τέλος της δεύτερης φάσης.
Τα μέτρα που θα ληφθούν θα πρέπει να στηρίζουν τη ρευστότητα των επιχειρήσεων και τα εισοδήματα των εργαζομένων που θα επηρεαστούν όπως αναφέρεται και στην απόφαση της 1 6/3/2020 του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου. Μέτρα αναβολής πληρωμών υποχρεώσεων δεν πρόκειται πάντως να είναι αποτελεσματικά διότι οι πωλήσεις και οι μισθοί που θα χαθούν την περίοδο της κρίσης θα χαθούν σε πολλές περιπτώσεις για πάντα. Χρειάζονται μέτρα άμεσης και μαζικής στήριξης και όχι μέτρα που δημιουργούν μελλοντικές υποχρεώσεις σε τράπεζες και εφορία.