e-discussion on CSR: Συμπεράσματα από την Ηλεκτρονική Συζήτηση για την Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη
Στο πλαίσιο της Ολλανδικής Προεδρίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης και εν όψει της Ευρωπαϊκής Διάσκεψης για την Εταιρική Κοινωνική Ευθύνη που πραγματοποιήθηκε στις 7 – 9 Νοεμβρίου 2004 στο Μάαστριχτ της Ολλανδίας, διεξήχθη ηλεκτρονική συζήτηση (e – discussion) διάρκειας 4 εβδομάδων με γενικό θέμα: “How CSR contributes towards the competitiveness of Europe in a more sustainable world”.
Η συζήτηση, η οποία ξεκίνησε στις 20 Σεπτεμβρίου και ολοκληρώθηκε στις 15 Οκτωβρίου, είχε χωριστεί σε 4 θεματικά πεδία.
Η συμμετοχή ήταν εντυπωσιακή και ιδιαίτερα των επιχειρήσεων, η οποία ξεπέρασε το 30% των συμμετεχόντων στη συζήτηση, καθώς και εκπροσώπων μη κυβερνητικών οργανισμών και ερευνητικών ιδρυμάτων.
Κατά της διάρκεια της συζήτησης εκτέθηκαν απόψεις από όλες τις πλευρές. Όλοι αυτοί οι προβληματισμοί θα αποτελέσουν τη βάση και χρήσιμο υλικό για τη Ευρωπαϊκή Διάσκεψη του Μάαστριχτ…
Διαβάστε εδώ τα Συμπεράσματα.