Εκδήλωση ΣΕΒ για τις επιχειρηματικές ευκαιρίες στη Ζάμπια, 16/7/2019
H ενίσχυση των εμπορικών σχέσεων της Ελλάδας με τη Ζάμπια και η αναζήτηση ευκαιριών συνεργασίας ήταν το αντικείμενο της ενημερωτικής εκδήλωσης στο πλαίσιο των Δράσεων Εξωστρέφειας «ExportReady» του ΣΕΒ, που πραγματοποιήθηκε στα Γραφεία του Συνδέσμου, την Τρίτη, 16 Ιουλίου. Η εκδήλωση συνδιοργανώθηκε με το Ελληνο-Αφρικανικό Επιμελητήριο Εμπορίου και Ανάπτυξης, το Προξενείο της Ζάμπια στην Ελλάδα, με την υποστήριξη της Eurobank και του Ελληνο-Ζαμπιανού Επιμελητήριου και πραγματοποιήθηκε ενόψει της επιχειρηματικής αποστολής που διοργανώνουν οι ανωτέρω φορείς στη Ζάμπια, το Δεκέμβριο του 2019. Την εκδήλωση χαιρέτισαν ο κ. Άλκης Ηλιάδης, Αντιπρόεδρος του Ελληνο-Αφρικανικού Επιμελητηρίου, και ο κ. Διονύσης Πρωτοπαπάς, Σύμβουλος Οικονομικών & Εμπορικών Υποθέσεων Α’ της Β5 Διεύθυνσης του Υπουργείου Εξωτερικών.
Η Πρόξενος της Ζάμπιας στην Ελλάδα, κα. Rose Chizi, παρουσίασε το οικονομικό περιβάλλον της χώρας και τις επιχειρηματικές ευκαιρίες που αναδύονται για τις Ελληνικές επιχειρήσεις. Όπως τόνισε η οικονομία της Ζάμπια, σύμφωνα και με την UNCTAD, συνέχισε να αναπτύσσεται με ρυθμό 3,7% το 2018, ενώ και ως αποτέλεσμα των μεταρρυθμίσεων της τελευταίας διετίας, έχει βελτιωθεί δραστικά η ανταγωνιστικότητα της χώρας, οι δε άμεσες ξένες επενδύσεις, συνεχίζουν να αυξάνονται, αγγίζοντας τα 314εκ.USD το πρώτο τρίμηνο του 2019. Τέλος επισήμανε ότι η χώρα διαθέτει ορυκτό πλούτο, με την παραγωγή χαλκού να αντιπροσωπεύει το 70% της Αφρικανικής ηπείρου, και τον χαλκό να αποτελεί το 60% των εξαγωγών της.