Ενημέρωση των εξαγωγικών επιχειρήσεων για τα εμπόδια εισόδου σε ξένες αγορές
Την Πέμπτη 16 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε ένα ακόμη ψηφιακό εργαστήριο ExportReady Master του ΣΕΒ, σε συνεργασία με το Σύνδεσμο Βιομηχανιών Θεσσαλίας και Στερεάς Ελλάδας και το Σύνδεσμο Θεσσαλικών Επιχειρήσεων και Βιομηχανιών, με θέμα «Εμπόδια Εισόδου σε Ξένες Αγορές».
Έμπειρα στελέχη από τις εταιρείες DK Consultants Group, Eurobank, Χρυσός Οδηγός, Ελβαλχαλκόρ, Alchimica και Παπαδόπουλος, παρείχαν με τις εισηγήσεις τους στους συμμετέχοντες, ένα ολοκληρωμένο πλαίσιο γνώσεων και παραδειγμάτων για την πρόσβαση στις αγορές της Ε.Ε., της Μέσης Ανατολής και της Ν/Α Ασίας, για τα μέσα που χρειάζονται οι επιχειρήσεις για να αναπτυχθούν και να παραμείνουν ανταγωνιστικές, αλλά και για το πώς να αποφύγουν τις πιθανές προκλήσεις και τα εμπόδια που θα συναντήσουν κατά την εξαγωγική τους δραστηριότητα.