Επιχειρηματικές Συναντήσεις του κλάδου Δημητριακών & Σιτηρών με εταιρείες Παρευξείνιων Χωρών, 12-13/11/2008, Κίεβο
Ο ΣΕΒ έχει επιλεγεί ως ένας από τους φορείς (focal point) για την ενημέρωση και την προώθηση του προγράμματος στις ελληνικές επιχειρήσεις, μαζί με το ΕΒΕΘ και τον ΕΟΜΜΕΧ. Ρόλος του ΣΕΒ, σε συνάρτηση και με την ενεργό συμμετοχή του στην Ένωση Παρευξεινίων Εργοδοτικών Φορέων (UBCCE), είναι να βοηθήσει ελληνικές εταιρίες ενισχύοντας την παρουσία τους στις αναπτυσσόμενες αυτές αγορές προσφέροντας τη δυνατότητα να έλθουν σε επαφή με αξιόλογες τοπικές επιχειρήσεις για να εξετάσουν πιθανές νέες συνεργασίες.
Η δεύτερη εκδήλωση του προγράμματος θα πραγματοποιηθεί στις 12-13 Νοεμβρίου 2008 στο Κίεβο και αφορά στον κλάδο των δημητριακών και σιτηρών, τόσο σε επίπεδο παραγωγής πρώτων υλών (σιτάρι, καλαμπόκι, ρύζι, κριθάρι, σίκαλη), όσο και σε επίπεδο επεξεργασίας, μεταποίησης και εμπορίου. Κατά το διήμερο αυτό θα οργανωθούν επιχειρηματικές συναντήσεις μεταξύ 120 περίπου εταιριών από όλες τις χώρες που μετέχουν στο πρόγραμμα, δηλ. Αλβανία, Αρμενία, Αζερμπαϊτζάν, Βουλγαρία, Γεωργία, Ελλάδα, Μολδαβία, Ρουμανία, Ρωσία, Σερβία, Τουρκία, Ουκρανία. Ο ΣΕΒ θα συντονίσει την αποστολή των ελληνικών εταιριών που θα συμμετάσχουν, ενώ ο εντοπισμός κατάλληλων εταιριών από τις άλλες χώρες για την οργάνωση των επαφών θα γίνει από τους υπευθύνους του προγράμματος BSTIP και το Ουκρανικό Βιομηχανικό και Εμπορικό Επιμελητήριο.
Για περισσότερες πληροφορίες, παρακαλούμε όπως απευθύνεστε στον κ. Α. Σίμογλου, ΣΕΒ, τηλ. 211 5006116, e-mail: ir@sev.org.gr και στον κ. Γ. Πετρίδη, UNDP, τηλ. 210 7701661, e-mail: registry.gr@undp.org.