Επιχειρηματική αποστολή στην Αργεντινή–Βραζιλία, 8-13 Ιουλίου 2006
Το Επιχειρηματικό Συμβούλιο Ελλάδας-Λατινικής Αμερικής διοργανώνει επιχειρηματική αποστολή στην Αργεντινή και στην Βραζιλία από τις 8 μέχρι τις 13 Ιουλίου 2006. Μετά την ημερίδα που πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με τον ΣΕΒ στις 18/4/2006 για την παρουσίαση των οικονομιών τεσσάρων μεγάλων χωρών της Λατινικής Αμερικής, η πρωτοβουλία αυτή του Συμβουλίου είναι η πρώτη οργανωμένη επίσκεψη ελληνικών εταιριών στις μεγάλες αγορές της Αργεντινής και της Βραζιλίας.
Στόχος της αποστολής είναι η πραγματοποίηση επαφών ελληνικών εταιριών με τοπικές εταιρίες για την προώθηση ελληνικών προϊόντων και την αναζήτηση συνεργασιών για επενδύσεις και κοινοπραξίες. Θα πραγματοποιηθούν παράλληλα ημερίδες στο Εμπορικό Επιμελητήριο της Αργεντινής στο Buenos Aires και στον Σύνδεσμο Βιομηχανιών του Sao Paulo της Βραζιλίας, ενώ το Συμβούλιο προγραμματίζει την υπογραφή στρατηγικών συμφωνιών με τους φορείς των δύο χωρών που θα διευκολύνουν την δραστηριοποίηση των ελληνικών εταιριών. Ο Υφυπουργός Εξωτερικών, αρμόδιος για τις διεθνείς οικονομικές σχέσεις, κ. Ευριπίδης Στυλιανίδης θα τιμήσει με την παρουσία του την αποστολή.
Ενδεικτικό πρόγραμμα:
Σάββατο 8 Ιουλίου:
Απόγευμα: Αναχώρηση από Αθήνα
Κυριακή 9 Ιουλίου:
Πρωί: ‘Αφιξη στο Buenos Aires
Βράδυ: Δεξίωση στην Ελληνική Πρεσβεία
Δευτέρα 10 Ιουλίου
Πρωί: Επιχειρηματικό Forum στο Εμπορικό Επιμελητήριο της Αργεντινής (Camara Argentina de Comercio)
Μεσημέρι: Ατομικές συναντήσεις με τοπικές εταιρίες
Απόγευμα: Αναχώρηση για Sao Paulo
Τρίτη 11 Ιουλίου
Πρωί: Επιχειρηματικό Forum στον Βιομηχανικό Σύνδεσμο του Sao Paulo (FIESP)
Μεσημέρι: Ατομικές συναντήσεις με τοπικές εταιρίες
Βράδυ: Δεξίωση στο Ελληνικό Προξενείο
Τετάρτη 12 Ιουλίου
Πρωί: Συνέχεια συναντήσεων με τοπικές εταιρίες
Μεσημέρι: Αναχώρηση για Αθήνα