Νέα δράση από το «Διάζωμα» η αποκατάσταση του αρχαίου θεάτρου της Κασσώπης
Σημειώνεται ότι ο ΣΕΒ αποτελεί εταιρικό μέλος και στηρίζει το «Διάζωμα», το ξεχωριστό αυτό σωματείο πολιτών, που πλαισιώνεται από επιστήμονες, διανοούμενους, καλλιτέχνες, μέλη τοπικής αυτοδιοίκησης και ενεργούς πολίτες το οποίο δημιουργήθηκε με πρωτοβουλία του Σταύρου Μπένου. Το Σωματείο στοχεύει στο να κάνει πράξη τη μελέτη, προστασία, ανάδειξη και -όπου είναι εφικτό- χρήση των αρχαίων θεάτρων στη σύγχρονη εποχή. Όραμά του, είναι η μεταμόρφωση των μνημείων αυτών σε πόλους έλξης για την εκπαίδευση, τον τουρισμό και την καλλιτεχνική δράση, που μπορούν να συνεισφέρουν δυναμικά στην απασχόληση και την ανάπτυξη των τοπικών κοινωνιών. Αντλώντας από την κοινωνία και ανταποδίδοντας το στο πολλαπλάσιο, συμπράττει δυναμικά, ως αρωγός του Κράτους και των αρμόδιων υπηρεσιών, συγκεντρώνοντας σημαντικούς ιδιωτικούς πόρους για την ένταξη των αρχαίων θεάτρων στη σύγχρονη ζωή.
Όσοι ενδιαφέρονται να στηρίξουν το «Διάζωμα» στην εξεύρεση των αναγκαίων πόρων μπορούν να το κάνουν αξιοποιώντας την πλατφόρμα www.act4greece.gr.