Ο ΣΕΒ συστήνει Συμβούλιο Επιχειρηματικής Συνεργασίας με την Ένωση Βιομηχανικών και Εμπορικών Επιμελητηρίων των ΗΑΕ
Ο ΣΕΒ, στο πλαίσιο των ενεργειών του για ενίσχυση της εξωστρέφειας της Ελληνικής οικονομίας, προέβη, σε συνεργασία με την Ένωση Βιομηχανικών και Εμπορικών Επιμελητηρίων των ΗΑΕ, στη σύσταση, Συμβουλίου Επιχειρηματικής Συνεργασίας με σκοπό τη σύσφιξη και προώθηση των εμπορικών σχέσεων μεταξύ των επιχειρηματικών κοινοτήτων των δυο χωρών.
Ο Εκτελεστικός Αντιπρόεδρος του ΣΕΒ κ. Κωνσταντίνος Μπίτσιος και ο Γενικός Γραμματέας της Ένωσης Βιομηχανικών και Εμπορικών Επιμελητηρίων των ΗΑΕ κ. Humaid Ben Salem υπέγραψαν, σήμερα Πέμπτη 4 Μαΐου 2017, στην Αθήνα, σχετικό μνημόνιο συνεργασίας που θα δημιουργήσει νέες ευκαιρίες επιχειρηματικής δραστηριοποίησης στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα για τις εταιρίες-μέλη του ΣΕΒ.
Ήδη ο ΣΕΒ εξετάζει την προοπτική επιχειρηματικής αποστολής στα ΗΑΕ για τις εταιρίες μέλη του.