Ο ΣΕΒ τα φετινά Χριστούγεννα ενισχύει το έργο της Εταιρείας Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου, 11/12/2006
Το έργο της Εταιρείας Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Παιδιού και του Εφήβου (Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.) αποφάσισε να ενισχύσει τα φετινά Χριστούγεννα ο Σύνδεσμος Ελληνικών Βιομηχανιών.
Συγκεκριμένα, αντί της παραδοσιακής αποστολής ευχετηρίων καρτών για τις γιορτές των Χριστουγέννων και του Νέου Έτους, ο ΣΕΒ θα διαθέσει χρηματικό ποσό για την ενίσχυση του Ξενώνα Εφήβων «ΙΡΙΣ», που λειτουργεί υπό την εποπτεία της Ε.Ψ.Υ.Π.Ε. O Ξενώνας «ΙΡΙΣ» είναι η πρώτη μονάδα, που δημιουργήθηκε στη χώρα μας για τη θεραπεία και την ψυχοκοινωνική αποκατάσταση εφήβων με προβλήματα ψυχικής υγείας.
Σημειώνεται, ότι η Ε.Ψ.Υ.Π.Ε. είναι ένα Επιστημονικό μη Κερδοσκοπικό Σωματείο, που από το 1991 αναπτύσσει υπηρεσίες και προγράμματα για παιδιά, εφήβους και νέους με σοβαρά ψυχοκοινωνικά προβλήματα. Σήμερα, με την επίβλεψη της Ε.Ψ.Υ.Π.Ε., λειτουργούν 5 Ξενώνες για παιδιά, εφήβους και ενήλικες, 1 Κέντρο Ημέρας για εφήβους, 1 Εκπαιδευτικό Κέντρο για απόφοιτους από τα Ανώτατα και Ανώτερα Ιδρύματα της χώρας, καθώς και η Συμβουλευτική Τηλεφωνική Γραμμή-Σύνδεσμος 801-801-1177, η οποία εξυπηρετεί παιδιά, εφήβους, γονείς, εκπαιδευτικούς και επαγγελματίες Ψυχικής Υγείας σε όλη την Ελλάδα.
Περισσότερες πληροφορίες για τους σκοπούς και το έργο της Ε.Ψ.Υ.Π.Ε., μπορείτε να αναζητήσετε στην Ιστοσελίδα της, στη δ/νση: www.epsype.gr