Προσφώνηση του Προέδρου του ΣΕΒ κ. Δημήτρη Δασκαλόπουλου στον Αρχηγό της Αξιωματικής Αντιπολίτευσης κ. Αλέξη Τσίπρα, στο πλαίσιο της Ετήσιας Γενικής Συνέλευσης των Μελών του ΣΕΒ, 13/5/2013
Ελπίζω η πρώτη αυτή θεσμική επαφή, με την ευκαιρία της Γενικής μας Συνέλευσης, ν’ ανοίξει την πόρτα μιας επικοινωνίας χωρίς προκαταλήψεις, ενός διαλόγου χωρίς προσχήματα ανάμεσα στον ΣΕΒ και τον ΣΥΡΙΖΑ.
Δεν χρειάζεται, προφανώς, να συμφωνούμε σε όλα. Επιβάλλεται, όμως, να μπορούμε να συζητούμε για όλα. Επιβάλλεται από την κρίση που βιώνουμε, από τους κινδύνους που αντιμετωπίζουμε, από τις προκλήσεις στις οποίες ακόμη δεν έχουμε ανταποκριθεί.
Για να ανακάμψει ο τόπος, πρέπει να δώσουμε τη μάχη σε πολλά ανοιχτά μέτωπα. Είμαστε προκαταβολικά χαμένοι αν παραμείνουμε στα χαρακώματα –σε τακτικές διχασμού, σε πρακτικές αλληλοαποκλεισμού, σε παράθεση στερεοτύπων.
Ζούμε μια κρίση πρωτόγνωρη, για τη δική σας όπως και για τη δική μου γενιά. Βιώνουμε την ίδια πραγματικότητα –την πραγματικότητα ενός τόπου που, μετά από τέσσερα χρόνια αδιέξοδων πολιτικών, μετά από τρία μνημόνια, δύο κουρέματα του χρέους μας, δισεκατομμύρια ευρώ σε δάνεια, αλλεπάλληλα πακέτα μέτρων και οδυνηρές θυσίες, εξακολουθεί να φτωχαίνει και να αγωνιά…
-
-
Διαβάστε εδώ το πλήρες κείμενο της ομιλίας του Προέδρου του ΣΕΒ.
-