Εκπαιδευτικά προγράμματα στελεχών από το ΑΙΤ, Μάιος – Ιούνιος 2012
06 Απρ 2012
-
Εγκαταστάσεις AIT
Το
ΑΙΤ κατέχοντας την αποκλειστικότητα της διοργάνωσης και του συντονισμού των σεμιναρίων του Harvard University, για την ευρύτερη περιοχή της Νοτιοανατολικής Ευρώπης και της Μέσης Ανατολής και σε συνεργασία με το
Kennedy School – Kokkalis Program του Harvard University διοργανώνει δύο προγράμματα εκπαίδευσης ανώτατων στελεχών.
Συγκεκριμένα, στις 29-31 Μαΐου 2012 και για 9η φορά, διοργανώνει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα στελεχών “The Art & Science of Negotiation” με θέμα τις Διαπραγματεύσεις και την Διαχείριση των Αντιπαραθέσεων.
Επίσης, για πρώτη φορά στις 7-8 Ιουνίου, θα διοργανωθεί το πρόγραμμα ανώτατων στελεχών “Leading in Times of Crisis”, που στοχεύει στην ανάπτυξη στρατηγικού σχεδιασμού και στην έγκαιρη προειδοποίηση αλλαγών στις διεθνείς και περιφερειακές οικονομικές, πολιτικές και τεχνολογικές αρένες.
Ο εισηγητής και των δύο προγραμμάτων είναι ο Dr. Brian Mandell, Καθηγητής και Διευθυντής στο Kennedy School Negotiation Project του Harvard University. Διδάσκει θέματα όπως η διαπραγμάτευση, η επίλυση της σύγκρουσης, ο σχεδιασμός σεναρίων εδώ και 16 χρόνια, και έχει εκπαιδεύσει ανώτερα και ανώτατα διευθυντικά στελέχη των μεγαλύτερων εταιρειών παγκοσμίως.
Το “The Art & Science of Negotiation” απευθύνεται σε ανώτερα και ανώτατα στελέχη εταιρειών και σε υψηλόβαθμους κυβερνητικούς αξιωματούχους. Το “Leading in Times of Crisis” απευθύνεται σε ανώτατα στελέχη του ιδιωτικού και δημοσίου τομέα.