Αθηναϊκή Ζυθοποιία
Η Αθηναϊκή Ζυθοποιία είναι η μεγαλύτερη εταιρία παραγωγής και εμπορίας μπίρας στην Ελλάδα. Ιδρύθηκε το 1963 στην Αθήνα, από μια ομάδα Ελλήνων επιχειρηματιών που ένωσαν τις δυνάμεις τους για να ξεκινήσουν την παραγωγή της μπίρας Αμστελ στην Ελλάδα.
Από το 1968 αποτελεί μέλος του ομίλου HEINEKEN N.V.
Σήμερα η Αθηναϊκή Ζυθοποιία διαθέτει 3 μονάδες σε Πάτρα, Θεσσαλονίκη και Αθήνα όπου παράγει τις μπίρες Amstel, Heineken, Amstel Pils, Amstel Dark, Amstel Radler, Amstel Free, ΑΛΦΑ, AΛΦΑ Weiss, Fischer, ΒΙΟΣ 5 καθώς και μια μονάδα εμφιάλωσης νερού στη Λαμία όπου εμφιαλώνεται το φυσικό μεταλλικό νερό ΙΟΛΗ.
Παράλληλα, εισάγει και διανέμει γνωστές μάρκες μπίρας όπως SOL, McFarland, Erdinger, Affligem, Murphy’s, Duvel κ.α. Όλα τα προϊόντα της Αθηναϊκής Ζυθοποιίας παράγονται από 100% ελληνικό κριθάρι το οποίο βυνοποιείται στα ιδιόκτητα βυνοποιεία που διαθέτει σε Πάτρα και Θεσσαλονίκη.