Πουκαμισάς Α.Ε.: Ομιλία του Προέδρου του Ομίλου σε φοιτητές του ΕΚΠΑ
Μία ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ομιλία πραγματοποίησε ο Πρόεδρος του Εκπαιδευτικού Ομίλου Πουκαμισάς, κ. Αθανάσιος Πουκαμισάς, την Τετάρτη 31 Μαΐου 2023, σε τεταρτοετείς φοιτητές Καθηγητικών Σχολών του ΕΚΠΑ, στο πλαίσιο του μαθήματος «Επιχειρηματικότητα», ως προσκεκλημένος του καθηγητή κ. Ν. Παπάζογλου, με θέμα την Εργασία και το Επιχειρείν στην Εκπαίδευση.
Μέσα από βιωματική ομιλία, ο κ. Αθανάσιος Πουκαμισάς παρουσίασε τη διαδρομή του, με αφετηρία το 1989, όταν ξεκίνησε την επαγγελματική του πορεία με ένα φροντιστήριο στον Πειραιά, μέχρι σήμερα, που ο Όμιλος αριθμεί 81 Φροντιστήρια Μέσης Εκπαίδευσης, 80 Κέντρα Μελέτης Δημοτικού, 72 Κέντρα Εκπαιδευτικής και Πληροφορικής, 23 Κέντρα Ξένων Γλωσσών και 2 Φοιτητικά Φροντιστήρια. Αναφέρθηκε σε όλες τις πτυχές του επιχειρείν στην Εκπαίδευση, στις προκλήσεις και στις δυσκολίες που συνάντησε και στους τρόπους που τις διαχειρίστηκε και τις διαχειρίζεται μέχρι σήμερα με ιδιαίτερη επιτυχία με βασικές αρχές την ποιότητα, τη νομιμότητα και τον συνεργατισμό. Μίλησε, επίσης, για τα επόμενα βήματα του Ομίλου, και συγκεκριμένα για τη συμμετοχή των Εκδόσεων Πουκαμισάς στον Διαγωνισμό των νέων Σχολικών Βιβλίων, καθώς επίσης και για την ίδρυση Ιδιωτικού Σχολείου όλων των βαθμίδων. Κλείνοντας ενθάρρυνε τους φοιτητές, και αυριανούς δασκάλους ή επιχειρηματίες στον χώρο της Εκπαίδευσης, να έχουν όνειρα, να θέτουν στόχους και να εργάζονται σκληρά για να τους κατακτήσουν. Η ομιλία έκλεισε με μία ανοιχτή συζήτηση κατά την οποία οι φοιτητές απηύθυναν ερωτήματα στον κ. Αθανάσιο Πουκαμισά.