Κοινή επιστολή ΣΕΒ και ΣΕΤΕ σχετικά με την Διαιτησία, 10/5/2018
Ο ΣΕΒ απέστειλε από κοινού επιστολή με τον ΣΕΤΕ προς την Υπουργό Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης & Κοινωνικής Αλληλεγγύης κυρία Ε. Αχτσιόγλου, σχετικά με την υποχρεωτική διαιτησία, και ειδικότερα, σχετικά με τη μελέτη που μας κοινοποίησε το Υπουργείο στις 4 Μαΐου 2018.
Η διαιτησία είναι ένα εξαιρετικής σημασίας ζήτημα για τα μέλη των οργανώσεών μας.
Θεωρούμε ότι δεν έχει διενεργηθεί επαρκής διαβούλευση με τους κοινωνικούς εταίρους επί του κρίσιμου ζητήματος της υποχρεωτικής διαιτησίας και το περιορισμένο χρονικό διάστημα για την παρουσίαση των τεκμηριωμένων θέσεών μας επί της μελέτης δεν συνάδει με τις βασικές αρχές της τριμερούς διαβούλευσης, όπως ορίζονται από τη Διεθνή Οργάνωση Εργασίας.
Στη μελέτη δε γίνεται αναφορά στις θέσεις των οργάνων του Διεθνούς Γραφείου Εργασίας (ILO) σχετικά με το ρόλο τις υποχρεωτικής διαιτησίας στην ελευθερία των συλλογικών διαπραγματεύσεων ενώ αγνοεί τις προβλέψεις του Αναθεωρημένου Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Χάρτη του 1996 που επικύρωσε η χώρα μας με τον Ν. 4359/2016, και ειδικότερα, το δικαίωμα της συλλογικής διαπραγμάτευσης (θέμα διαιτησίας).
Βασική μας θέση είναι ότι σύμφωνα με την υπ’ αριθμόν 2307/2014 απόφαση του ΣτΕ, η υποχρεωτική διαιτησία έχει επικουρικό χαρακτήρα σε σχέση με τη συλλογική σύμβαση εργασίας.
Ο ΣΕΒ και ο ΣΕΤΕ προσβλέπουν με καλή πίστη, στη διεξαγωγή ουσιαστικής και επαρκούς διαβούλευσης με τους θεσμικούς κοινωνικούς εταίρους, η οποία θα μπορούσε να διεξαχθεί και στο πλαίσιο της ΟΚΕ, προκειμένου να καταλήξουμε από κοινού σε μία διαδικασία που θα διευκολύνει και θα ενισχύει την ελευθερία στις συλλογικές διαπραγματεύσεις, μέσα στα πλαίσια των σχετικών Διεθνών Συμβάσεων Εργασίας, με στόχο την οικονομική πρόοδο της χώρας.
Δείτε εδώ την Κοινή Επιστολή.