Ο ΣΕΒ στο Made in Greece Expo 2013
Στην έναρξη του Συνεδρίου, τον ΣΕΒ εκπροσώπησε ο κ. Κωνσταντίνος Γιαννάτος, Συντονιστής Τομέα Ανάπτυξης Επιχειρηματικότητας, ο οποίος σε σύντομο χαιρετισμό του επεσήμανε ότι «η εξαγωγική βάση της Ελλάδας δεν μπορεί να διευρυνθεί χωρίς την στήριξη των επιχειρήσεων στη δημιουργία προϊόντων, που να αντιστέκονται στον ανταγωνισμό τιμής στις διεθνείς αγορές. Παρουσιάζοντας τις πρωτοβουλίες του ΣΕΒ για τη στήριξη των εξωστρεφών επιχειρήσεων επεσήμανε την ανάγκη εστίασης της νέας βιομηχανικής πολιτικής στους πυρήνες οικονομικής δραστηριότητας, οι οποίοι, σε οποιοδήποτε κλάδο, συγκεντρώνουν σημαντικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα με όρους τεχνολογίας, καινοτομίας, ποιότητας, συνεργειών, εξωστρέφειας. Η ανάγκη εστίασης σε ένα νέο αναπτυξιακό και εξωστρεφές υπόδειγμα είναι προϋπόθεση επιβίωσης της ελληνικής οικονομίας και εξόδου από την κρίση».