Ομιλία του κ. Σπύρου Θεοδωρόπουλου, Αντιπροέδρου του ΣΕΒ, Προέδρου της CHIPITA AE, στο επιχειρηματικό πάνελ της Διυπουργικής Συνδιάσκεψης για τις χώρες της Λεκάνης της Μεσογείου, Αθήνα, 4 Φεβρουαρίου 2005
Κυρίες & Κύριοι,
Κατ’ αρχήν, θα ήθελα να ευχαριστήσω τους διοργανωτές της Ευρωμεσογειακής Διάσκεψης για την τιμή να προσκληθώ ως ομιλητής κατά τη διάρκεια των εργασιών σας.
Η εταιρεία, την οποία εκπροσωπώ, ανήκει στον χώρο της βιομηχανίας τροφίμων και δραστηριοποιείται μεταξύ των άλλων χωρών στην Αίγυπτο, η οποία είναι χώρα που βρέχεται από τη Μεσόγειο, με δύο εργοστάσια, την Edita και τη Hostess, απασχολώντας συνολικά στην Αίγυπτο περίπου 1.400 άτομα.
Επιτρέψτε μου κατ’ αρχήν με πολύ λίγες διαφάνειες να κάνω μια συνοπτική παρουσίαση της εταιρείας μας και στη συνέχεια να αναφερθώ πιο αναλυτικά στην Αιγυπτιακή εμπειρία μας.
Η είσοδος της εταιρείας μας στην αγορά της Αιγύπτου έγινε το 1998 με τη δημιουργία ενός joint venture με την οικογένεια Berzi, μια επιχειρηματική οικογένεια που δραστηριοποιείται σε διαφορετικούς κλάδους στην Αιγυπτιακή αγορά. Δημιουργήσαμε από κοινού την εταιρεία Edita, και επενδύσαμε στη δημιουργία εργοστασίου παραγωγής croissants στη βιομηχανική περιοχή της 6ης Οκτωβρίου. Το προϊόν μας έγινε από την αρχή πολύ θετικά αποδεκτό από τον Αιγύπτιο καταναλωτή και έτσι το 1999 δημιουργήσαμε 2η γραμμή παραγωγής και το 2000 την 1η γραμμή παραγωγής Bake Rolls…
Διαβάστε εδώ το πλήρες κείμενο της ομιλίας.